کتاب رستم در قرن 22

-داستان جنگی

کتاب «رستم در قرن بیست و دوم» نوشته عبدالحسین صنعتی‌زاده، به استناد مورخین ادبی متعدد اولین رمان علمی ـ‌‌‌ تخیلی زبان فارسی برشمرده می‌شود که نخستین بار در سال ۱۳۱۳ منتشر شد و بعد از آخرین چاپ آن در سال ۱۳۳۲ بیش از شش دهه دور از انتشار و نایاب بوده است. حال پس از ۶۴ سال این رمان به کوشش مهدی گنجوی و مهرناز منصوری و با اجازه خانواده آقای صنعتی‌زاده و به همراه یادداشتی از محمد علی جمالزاده درباره این رمان، نامه‌ای خصوصی از نیما یوشیج به عبدالحسین صنعتی‌زاده در نقد آن، سه اثر از مهدی پوریان، موخره مهدی گنجوی و آلبوم تصاویر حاوی تصویرسازی‌های علی اکبر صنعتی بر این رمان بازچاپ می‌شود.
عبدالحسین صنعتی‌زاده (۱۲۷۴-۱۳۵۲) از پیشگامان ادبیات مدرن ایران است. او در شکل‌گیری ژانرهای متعددی در ادبیات مدرن فارسی نقش داشته است: رمان علمی‌تخیلی، آرمان‌شهری، فمینیستی و رمان تاریخی. اثر دیگر او «مجمع دیوانگان» اولین رمان آرمان‌شهری ادبیات مدرن فارسی شناخته می‌شود. «رستم در قرن بیست و دوم» در ابتدا به تدریج به صورت پاورقی در روزنامه شفق سرخ (در دوره مدیر مسئولی مایل تویسرکانی) چاپ شد و سپس به صورت کتاب در ۱۳۱۳ منتشر گردید.
مهدی گنجوی که پیش از این به همراه مهرناز منصوری سه اثر دیگر صنعتی‌زاده را نیز احیاء، ویرایش و منتشر نموده‌اند در موخره خود بر این اثر می‌‌نویسد: «صنعتی زاده در رمان «رستم در قرن بیست و دوم»... خیال آینده نگرانه‌اش را با تخیل علمی همراه کرد تا برخی از مشغله‌های دوره‌ی مشروطه و نیز مشغله‌های جهانی پیش از جنگ جهانی دوم در ایران را، مثل اصلاح سیستم قضایی، مساله یهود و مهم‌تر از همه تقابل قدیم ـ‌ جدید را در دو قرن بعد بازتاب دهد. آنچه او بازتاب داده گاه حاوی پیشنهادهای او برای حل این مسئله‌هاست. البته در هر پاسخی که خیال کرده، در آنچه از چشم‌انداخته و آنچه زیر ذره‌بین قرار داده، افق‌های تاریخی نویسنده و توانایی‌های و محدودیت‌های گفتمانی که در آن می‌اندیشد دیده می‌شود». گنجوی معتقد است که غایب شدن صنعتی‌زاده از کانون‌های ادبی عصر پهلوی و ادبیات پس از مشروطه محصول ناچیز انگاشتن ژانر و فانتزی در تاریخ‌نویسی ادبی ایران است و امروز در پی اهمیت یافتن ادبیات ژانر صنعتی‌زاده به عنوان یک فیگور بسیار مهم بازشناسایی خواهد شد و تبار شکل‌گیری ژانرهای ادبی را در ایران نور خواهد تاباند.


خرید کتاب رستم در قرن 22
جستجوی کتاب رستم در قرن 22 در گودریدز

معرفی کتاب رستم در قرن 22 از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب رستم در قرن 22


 کتاب هدیه غیر منتظره
 کتاب نامه هایی از فانوس دریایی
 کتاب خانه پدری
 کتاب اندوه جنگ
 کتاب سرگذشت سرباز سال ۱۸۱۳
 کتاب پیش روی